Celý život se učíme a na vše se pečlivě připravujeme. Chodíme do školky, do školy, na předporodní kurzy, pracovní kurzy, školení toho a onoho. Ale oblast, na kterou se často zapomíná je stáří nebo nemoc. Někdy poměrně dlouhé období, které spousta lidí neprožívá tak, jak by chtělo, protože se na ně dobře nepřipraví. Ale jak na to, abychom i tuto náročnou životní etapu zvládli prožít dobře až do konce? Přinášíme několik typů a otázek na zamyšlení:
- Dokážete si říct o pomoc? Nikdo z nás nežije jako solitér. Potkáváme se s druhými lidmi. Máme rodinu, sousedy, známé. Ty často nevidí naše limity. Nebojme se jim říct, že dnes už jim nepomohu přenést popelnici, protože je to na mě příliš těžké. Poprosit o pomoc s velkým nákupem, protože mě bolí záda. Ostuda rozhodně není ani nechat si od někoho poradit s něčím, v čem se nevyznám.
- Zvládnete se ve svém bytě vykoupat i ve chvíli, kdy budete nemohoucí? Pokud je třeba zrekonstruovat byt, vždy se to lépe dělá v plné síle.
- Je něco, co stále odkládáte, ale přejete si jednou dokončit? Teď je možná ten nejsprávnější čas.
- Jsou věci, které chcete někomu předat? Rodinné recepty, zlepšováky, na které jste v průběhu života přišli, příběh, fotografie nebo třeba to, jak připravit chalupu na zimu?
- Co bude jednou s vaším bytem, domem, autem? Nevzniknou mezi dětmi zbytečné spory? Znají vaše přání?
- Není něco, čím si můžete ulehčit běžný život, abyste se mohli věnovat důležitějším věcem? (dovoz obědů, charitní taxi, osobní asistence, pečovatelky)
- Víte, jaké existují kompenzační pomůcky a zda by vám některá už nyní neulehčila život a neprodloužila soběstačnost? (hůlka, chodítko, stolička do sprchy, sedátko na vanu, nástavec na wc, madlo k lůžku, …)
- V den úmrtí člověka jsou zablokovány jeho bankovní účty, které jsou následně součástí dědického řízení. Nezůstal by váš manžel(ka) bez prostředků?
- Není něco, co vás trápí? Máte vyřešené všechny své vztahy? Nejste s někým rozhádaní? Dokázali jste vždy odpustit? Pokud chcete prožívat klidné stáří, tak je důležité mít tyto otázky vyřešené. Nenechávejte to na poslední chvíli.
- Pokud si můžete vybrat, chcete zůstat co nejdéle doma nebo se raději přestěhovat k dětem či do nějakého pobytového zařízení? Někdo preferuje svůj klid a své zázemí, jiný je rád, když není sám a nevisí na něm břemeno péče o domácnost.
- Víte, jaké sociální služby ve vašem okolí fungují, jak to v nich vypadá a co je třeba k přijetí? Není nic špatného na tom si v plné síle prohlédnout dům s pečovatelskou službou, domov důchodců nebo třeba hospic. Pokud si uděláte představu o tom, jak fungují, jednodušeji se vám bude rozhodovat co dál, když budete potřebovat pomoc.
- Chcete, aby o Vás jednou pečovali vaši nejbližší nebo dáte raději přednost profesionálům (např. pečovatelské službě).
- Něco jste propásli a víte, že to už nezvládnete? Netrapte se tím. Je toho ještě tolik, co jde.
- Jsou všechny léky, které dlouhé roky užíváte v tuto chvíli opravdu nutné? Za celý život se často nashromáždí hromada léků od různých specialistů. Někdy už ani nevíte, proč je berete. Možná je vhodné celý seznam probrat s obvodním lékařem a ujistit se, že není třeba upravit dávkování.
- Chcete dostávat léčbu zaměřenou na prodlužování života i za cenu snížení jeho kvality a dlouhé hospitalizace nebo spíše péči zaměřenou na mírnění bolestí a dalších obtíží, která život neprodlouží, ale zkvalitní?
Nebojte se bavit se svými nejbližšími o svých přáních. Každý má právo o sobě rozhodovat, ale pokud vaši blízcí nebudou vědět, co si přejete, může se lehce stát, že se vám přání nesplní.
Smyslem naší služby je pomoci užívat si život až do konce. Věříme proto, že se dobře připravíte a prožijete pokojné stáří plné krásných chvil, které budou stát za to. Kdybychom vám mohli být, jakkoliv nápomocní, nebojte se na nás obrátit.
Tým Domácího hospice 14 pomocníků
0 komentářů